Garip | Konular | Kitaplar

Ön Yargılarımız

Niye bu ön yargı? Neden kendimiz gibi olmayan kimselere tahammül edemiyoruz? Sürekli Osmanlı ecdadı olduğumuzu söylüyoruz.Söyleyelim de.Gurur da duyalım bununla elbette.Lakin ecdadın saygısını ve hoşgörüsünü göz ardı ediyoruz.
Fakülte koridorlarında ''Allah bana yeter'' diyerek herkese 'rağmen' ayete göre giyinmiş bir genç kıza hakaret etmek hangi görüşün ürünüdür ?
Bugün özgürlük naraları atan Avrupa Allah'ın adıyla yaşayan bireylere gelince bu özgürlüğe neden kulak tıkılıyor ? Bu kadar tahammülsüzlük şeytanın kucağında olduğumuzun kanıtı değil de nedir? Allah aşkına biri bana söylesin kimin nasıl giyindiği kime,hangi yorum hakkını verebilir ?
İnsanların giyinişlerinden,saçından,sakalından,hareketlerinden kısaca dış görünüşlerinden ziyade fikirlerine,düşüncelerine değer vermeyi öğrenemiyoruz.
''Ön yargı, bir kişi ya da bir olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden peşin bir karara varmış olma durumudur.Toplumun küçüklükten itibaren kulağımıza fısıldadığı her kelime ve sunduğu her resim,ön yargımızın temel taşlarıdır.Kısacası ön yargı insanların düşüncesizliğine bir kılıftır.''
Bu ön yargılarınıza karşı biz ne yapıyoruz biliyor musunuz? İnancımıza sarılıyoruz.Uğrunda bedel ödenmemiş inanç dava değildir bizim için.O yüzden boş hakaretler yerine dünyaya bakışımızı anlamaya çalışırsanız en azından bir şey öğrenirsiniz.
Son olarak biz bu tepkiyle her karşılaştığımızda HasbunAllah diyip rahmete nail oluruz.


Konular